Partnerzy

kapitalni

Fundacja „Mercatus et Civis” została partnerem merytorycznym portalu edukacyjnego dla konsumentów Kapitalni.org.

Zdaniem „Mercatus et Civis” projekt Kapitalni.org zasługuje na poparcie. Przede wszystkim dlatego, że dotyczy trudnych dla konsumenta aspektów rynku finansowego, a stara się je tłumaczyć w przystępny ale merytorycznie prawidłowy sposób. Ponadto ma bardzo innowacyjną formę niespotykaną dotąd w przypadku innych konsumenckich projektów edukacyjnych. Jednocześnie twórcy portalu stale monitorują jego skuteczność co jest zupełną nowością w działaniach edukacyjnych kierowanych dotąd do konsumentów w Polsce.

Polacy są na ostatnim miejscu pod względem poziomu świadomości finansowej spośród mieszkańców 30 państw ujętych w badaniu OECD. Raport sprawdzał znajomość zasad ekonomii, a także zachowania finansowe obywateli i ich postawy wobec długoterminowego planowania budżetu. W teście można było uzyskać 21 pkt.  Polska zdobyła jedynie 11,6 pkt. Jak pokazał raport OECD, mamy problem zwłaszcza z planowaniem naszych finansów – tylko 55 proc. ankietowanych Polaków sprawdza, czy może sobie pozwolić na dany zakup, a jedynie 32 proc. oszczędza.

Świadomość konsumentów rośnie, ale wciąż jako społeczeństwo mamy wiele do nadrobienia. Portal Kapitalni.org to miejsce, w którym każdy może skorzystać z wiedzy ekspertów w dziedzinie finansów. Cieszymy się, że do grona naszych partnerów dołączyła Fundacja „Mercatus et Civis”, która podzieli się z użytkownikami naszego serwisu wiedzą o prawach konsumentów – mówi Marcin Borowiecki, prezes Wonga w Polsce, założyciela portalu.

Misją „Mercatus et Civis” jest budowanie świadomości prawnej klientów oraz upowszechnianie i ochrona praw konsumentów oraz przedsiębiorców. Staramy się rozpowszechniać wiedzę m.in. na temat prawa i ekonomii w polskim społeczeństwie. Podejmujemy także inicjatywy zmierzające do poprawy stanu naszej legislacji – mówi Jarosław Król, prezes fundacji „Mercatus et Civis”.  – Wysoko oceniamy wartość merytoryczną treści publikowanych na platformie Kapitalni.org. Za jej pośrednictwem chcemy się podzielić także naszym doświadczeniem. Wspólnie z Kapitalni.org mamy szansę na szersze dotarcie do osób zainteresowanych tą tematyką. Aby móc funkcjonować w warunkach uczciwego i konkurencyjnego rynku, musimy być jego świadomymi uczestnikami – dodaje.

- Nasze kursy online zostały odtworzone już ponad 166 tys. razy. Do pogłębiania nauki o finansach zachęcamy każdego. Naszych klientów dodatkowo nagradzamy za edukację. Osoby, które spłacą na czas pożyczkę i zdadzą test kończący jeden z kursów zamieszczonych na Kapitalnych otrzymają od nas tańszą ofertę – tłumaczy Agnieszka Szczepanik, kierownik projektu Kapitalni.org. Użytkownicy platformy mogą także sprawdzić swoje umiejętności w quizach oraz obliczyć swoje wydatki w specjalnie przygotowanych kalkulatorach.

Fundacja „Mercatus et Civis” jako zespół ekspertów z dużą wiedzą praktyczną i naukową w dziedzinie prawa gospodarczego, w szczególności prawa konsumenckiego i ochrony konkurencji wesprze platformę Kapitalni.org materiałami edukacyjnymi z zakresu prawa konsumenckiego.

BIZNES NEWSERIA

obraz-kapitalni

Poniżej prezentujemy niektóre artykuły przygotowane przez MERCATUS ET CIVIS. Zapraszamy do lektury!

Jak skutecznie złożyć reklamację?

Jak reklamować usługę cash back?

Jakie są obowiązki informacyjne kredytodawcy i co może konsument?

Czy pośrednik kredytowy ma takie same obowiązki wobec konsumenta jak kredytodawca?

Dlaczego warto poznać całkowity koszt kredytu konsumenckiego?

Czym jest kredyt konsumencki? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie konsumenckim

Jak porównać oferty kredytu konsumenckiego?

Jakie są kompetencje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów i Rzecznika Finansowego?

Bank, SKOK czy firma pożyczkowa? Jakie różnice dla konsumenta wynikają z wyboru instytucji udzielającej kredytu konsumenckiego?

Kim jest Rzecznik Konsumentów? 

Chargeback, czyli jak działa reklamacja płatności dokonanej kartą VISA lub Mastercard?